Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
15,50 zł
Wyświetlanie 1–16 z 96 wynikówPosortowane według najnowszych
Wina dzielą się na wiele rodzajów – te o wyższej lub niższej zawartości cukru, a także rodzaje pośrednie. Wśród tych ostatnich znajdują się właśnie wina półwytrawne, które są doskonałym wyborem dla osób, dla których zarówno trunki słodkie, jak i wytrawne są nieodpowiednie. Czym wyróżniają się trunki półwytrawne, z czym smakują najlepiej i kto je wymyślił?
Wino półwytrawne wyróżniają się doskonale zbalansowanym smakiem, łączącym w sobie kwaśne nuty win wytrawnych i niepowtarzalną słodycz trunków słodkich. Ich przystępny smak sprawia, że wina półwytrawne mają wielu wielbicieli na całym świecie i towarzyszą ludziom podczas bardzo wielu różnego rodzaju okazji.
Z uwagi na rosnącą popularność win półwytrawnych, producenci wyszli naprzeciw konsumentom i ich potrzebom. Obecnie produkowanych jest bardzo wiele win półwytrawnych, które mają swoich zwolenników w wielu krajach świata.
Wina półwytrawne produkuje się w sposób zbliżony do trunków wytrawnych. Określenie rodzaju wina jest natomiast uzależnione od zawartości cukru. Zgodnie z powszechnie przyjętymi normami, wina te zawierają od 4 do 12 gramów cukru w jednym litrze trunku. Dlaczego warto zapamiętać tę wartość? Niektóre butelki wina nie zawierają bowiem jasnej informacji, czy mamy do czynienia z winem półwytrawnym, czy innym jego rodzajem. W takiej sytuacji trzeba po prostu sprawdzić zawartość cukru na etykiecie i samemu ocenić, jaki typ wina reprezentuje dany trunek.
Wina półwytrawne powstają z tych samych szczepów winorośli co wytrawne trunki, jednak są poddawane nieco innej obróbce. Czas fermentacji win półwytrawnych jest skrócony. Pozwala to na uzyskanie łagodniejszego, bardziej przystępnego dla większości osób smaku. Szczepy winne wykorzystywane do produkcji trunku wina półwytrawnego mogą być czerwone, w odcieniu rubinowym, fioletowym bądź czarnym lub jasne – w kolorach miodowym bądź ciemnym zielonym. Właśnie od barwy owoców wykorzystywanych w procesie produkcji zależy kolor całego trunku, bowiem wina półwytrawne uzyskują barwę zbliżoną do owoców wykorzystanych w procesie produkcji.
Wina półwytrawne najczęściej powstają z takich odmian winorośli jak chardonnay, primitivo, merlot czy riesling. Nie oznacza to oczywiście, że w procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych innych odmian winogron. Te jednak stosuje się szczególnie często i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów.
Wina półwytrawne serwuje się w dużym kieliszku, zapełniając go do ⅓ wysokości lub maksymalnie do połowy. W ten sposób uzyskuje się pełnię smaku i aromatu danego trunku. Nie należy zatem kierować się źle rozumianą gościnnością, zapełniając kieliszki innych osób niemal po sam brzeg!
Trunki półwytrawne świetnie smakują z białymi i czerwonymi mięsami, ale również z deskami serów czy wędlin. Można łączyć je także z owocami morza lub podawać przed posiłkiem zamiast przystawki.